Опубліковувач

Projekty aktywizacji zawodowej dofinansowane przez Wojewódzki Urzad Pracy w Olsztynie z PO WER 2014-2020 w województwie warmińsko-mazurskim zaoferowały dla ponad 33 tys. osób do 30 roku życia (pozostającym bez zatrudnienia i pracującym na niekorzystnych warunkach) pakiet działań dostosowany do ich potrzeb.

Obraz przedstawiający dane statystyczne na niebieskim tle flagi UE
Dane wg stanu na 02.01.2024 r. (Źródło: Centralny System Teleinformatyczny)

DORADZTWO
Przystepując do projektu młoda osoba była obejmowana wsparciem doradcy zawodowego i psychologa, a w przypadku osób z niepełnosprawnością rownież wsparciem asystenta. Kluczową kwestią było określenie ścieżki rozwoju zawodowego, ustalenie mocnych stron, zainteresowań, zbudowanie pewności siebie oraz przełamanie stereotypów. W efekcie powstawał Indywidualny Plan Działania, który był punktem wyjścia do doboru pozostałych form pomocy. Była to jedna z najczęściej wybieranych form pomocy – z poradnictwa zawodowego skorzystało niemal 20 tys. osób.

SZKOLENIE
Uczestnik mógł zdecydować się na wybór szkolenia tzw. "szytego na miarę", czyli dostosowanego do własnych indywidualnych preferencji oraz do potrzeb rynku pracy. Wachlarz tematów był zatem niemal nieograniczony. Dało to szansę na nabycie przez ponad 6,5 tys. osób nowych kwalifikacji lub kompetencji oraz uzyskanie konkretnego dokumentu poświadczającego ukończony kurs.

STAŻ
W projektach oferowano również możliwość udziału w stażu zawodowym, który pozwalał nie tylko na zdobycie od specjalistów w danej dziedzinie praktycznych umiejętności na stanowisku pracy, ale również był okazją do zaprezentowania siebie pracodawcy z jak najlepszej strony i w efekcie podjęcia po stażu pełnego zatrudnienia. Wsparciem tym objęto 19,1 tys. młodych.

POŚREDNICTWO PRACY
Z pomocą wykwalifikowanego pośrednika pracy znalezienie zatrudnienia po odbytym szkoleniu bądź stażu stawało się o wiele łatwiejsze. Uczestnik projektu nie tylko uzyskiwał profesjonalną pomoc w napisaniu CV lub wskazówki odnośnie prezentacji swojej osoby przed potencjalnym pracodawcą, ale również otrzymywał do ręki konkretne oferty pracy oraz był umawiany na rozmowy kwalifikacyjne. Z usług pośrednictwa skorzystała rekordowa liczba 27 tys. osób.

DOTACJA
Jeśli okazywało się, że uczestnik wykazuje zainteresowanie uruchomieniem własnego biznesu i ma do tego odpowiednie predyspozycje oraz wysoki poziom motywacji, to w projekcie unijnym realizowanym przez urząd pracy mógł sięgnąć po jednorazowe dotacje na założenie firmy w wysokości nawet 37 tys. zł. Po dotacje sięgnęło 3,2 tys. osób.

TARCZA ANTYKRYZYSOWA
Powiatowe urzędy pracy świadczyły rówież pomoc unijną w zakresie zwalczania lub przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19. Firmy zatrudniające młodych pracowników otrzymywały dofinansowanie do ich wynagrodzeń, natomiast osoby do 30 roku życia prowadzące firmę mogły liczyć na dofinansowanie do kosztów prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Łącznie na pomoc wydano ponad 18,1 mln zł. Z tej formy wsparcia do tej pory skorzystało 4,6 tys. pracowników i samozatrudnionych.
 
  • Efekty dotyczące realizacji PO WER w kraju dostępne są na stronie Programu